Napísali o nás

Facebook
  
DFS Šarišanček
Mgr.art. Alena Paulusová
KS Družba
Nám.Kráľovnej pokoja 2
080 01 Prešov
tel.: +421 51 7718 601
mail: sarisancek@gmail.com
Šarišanček zajtra predstaví svoju novú premiéru

Autentický folklór a mimozemšťania

"Trinástka je šťastný dátum!"
 Možno aj práve preto náhoda dala, že Šarišanček si vybral 13. október za deň svojej premiéry "Našemu Šarišu na švece ňit pari..." Tú ale nepripravujú len tak, je venovaná 20. výročiu založenia súboru.

Na zakladajúcom konkurze do tanečnej zložky súboru 17. marca 1986 sa zúčastnilo takmer 200 detí. Na sklonku 1986 vznikla hudobná, neskôr aj spevácka zložka súboru. Prvými vedúcimi boli Mgr. art. Alena Paulusová ako organizačná a umelecká vedúca, zároveň aj choreografka a vedúca tanečnej zložky, Ján Saloka ako vedúci ľudovej zložky, Roland Čura ako tanečný pedagóg a Mgr. Michal Kišeľák ako korepetítor.

Poďme ale k zajtrajšej premiére. Tá podľa slov "zainteresovaných" naznačuje, že je sa na čo tešiť. "Program sa skladá z dvoch častí. Tá prvá je výsledkom spoločného experimentu, chceme sa posunúť z pozície autentického folklóru do vyššej štylizácie zapojením moderných prvkov do hudobnej a tanečnej roviny. Pôjde o stretnutie našej generácie s mimozemšťanmi," prezradila autorka námetu, dramaturgička a režisérka premiérového programu Mgr. art. Alena Paulusová. K jej slovám sa pridal aj vedúci hudobnej a speváckej zložky Mgr. Ľubomír Šebej: "Scénickú hudbu sme robili na základe Aleninho námetu, hudba totiž musí vystihovať dej na javisku. Celá hudba ide na playback, spojili sme syntetizátor s ľudovými nástrojmi. Bude to niečo nové, čo tu ešte nebolo. Pri nahrávke boli aj členovia Šarišanu. Chceli by sme sa poďakovať aj Ing. Jozefovi Harničárovi za realizáciu hudobnej nahrávky v jeho štúdiu."

Ako povedala Mgr. art. Alena Paulusová, druhá časť sa ponesie vo folklórnom duchu: "Repertoár sme prispôsobili tak, aby to bolo niečo iné, než máme. Pôjde o autentický folklór s typickými prvkami klasického folklóru." Zároveň dodala, že všetci tí, ktorí sa podieľali na príprave programu, sa tešia na popremiérove diskusie.

Pre tých, ktorým sa nepodarilo dostať vstupenky na premiérový program, máme dobrú správu - repríza bude 15. októbra o 16. h.

« späť na zoznam  |  ID: 4
Untitled Document
© 2013 OZ DFS Šarišanček | All rights reserved.
Design © 2013 by w-ign